Leon Para
Biografia ze strony Towarzystwa Miłośników Skoczowa:
Leon Para urodził się 28 czerwca 1913 r. w Ślemieniu k. Żywca w rodzinie Andrzeja i Jadwigi z d. Wiewiórka, miał trzech braci: Jana, Leopolda i Władysława. Ze względów finansowych musiał przerwać edukację, a następnie podejmował się różnych dorywczych prac. W 1932 roku rodzina przeniosła się do Dębowca, a następnie do Skoczowa, gdzie Leon wraz z ojcem i braćmi pracował przy regulacji Wisły. W tym czasie wziął udział w strajkach robotników sezonowych i został aresztowany za działalność w KPP oraz kolportaż gazetki organizacji „Siła”. Po wybuchu II wojny wraz z innymi uchodźcami opuścił Skoczów i udał się na wschód, gdzie znalazł pracę u gospodarza na Wołyniu. Aresztowany przez NKWD w czerwcu 1940 roku trafił do syberyjskiego łagru, skąd został zwolniony po ustaleniach paktu Sikorski– Majski. We wrześniu 1943 roku został żołnierzem tworzącej się I Armii Wojska Polskiego, z którą przeszedł cały szlak bojowy aż do Berlina, najpierw jako żołnierz piechoty, następnie Dywizjonu Artylerii Samochodowej, a później starszy pisarz sztabu.
Po powrocie do Skoczowa w 1946 roku założył rodzinę– z żoną Weroniką z d. Rajczyk doczekał się trójki dzieci: Czesławy, Mirosławy i Leszka. Od 1946 do 1970 roku pracował na różnych stanowiskach w skoczowskim magistracie. Po reorganizacji administracji był kierownikiem działu zaopatrzenia MPGK. W 1972 roku z powodu złego stanu zdrowia po przebytych zawałach przeszedł na rentę. Zmarł 2 lutego 1975 roku.
Poza pracą zawodową był czynnym społecznikiem, przede wszystkim zaangażowanym w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej (1953– 1965) oraz sekretarza (1965– 1975). W dowód uznania został odznaczony Brązowym i Srebrnym „Medalem za zasługi dla pożarnictwa”.
Wybrany w grudniu 1965 roku sekretarzem nowopowstałego Towarzystwa Miłośników Skoczowa (które wówczas jednak nie rozpoczęło faktycznej działalności), wszedł później w skład Komitetu Obchodów 700– lecia miasta.
Pasja fotograficzna pozostała Leonowi Parze od czasów służby w wojsku, jednak dopiero w latach powojennych rozwinęła się na dobre, stając się dominantą życia całej jego rodziny. Prezentowane zdjęcia nie są tylko i wyłącznie zapisem dokumentalnym, ale często przemyślanym i dopracowanym produktem wizji artystycznej. Ich tematyka jest bardzo różnorodna, są to zarówno reportaże z uroczystości państwowych (np. pochody pierwszomajowe), miejskich (imprezy strażackie, Dni Skoczowa, Dożynki, jubileusze), widoki ulic, poszczególnych budynków, pejzaże Skoczowa i najbliższych okolic. Dużą grupę stanowią portrety rodziny Leona Pary, a także skoczowian, ujętych na tle miejskiego krajobrazu. Wysoka wrażliwość artystyczna cechuje zdjęcia przyrody, które poprzez umiejętne kadrowanie i operowanie niemal malarskim światłocieniem upodabniają je do obrazów.
Należy podkreślić, że Leon Para nie był– jak zwykle się mówi– fotografem amatorem, lecz raczej artystą fotografikiem. Patrząc na otaczający świat przez obiektyw aparatu nie tylko rejestrował rzeczywistość, ale także ją kreował. Swojej fotograficznej pasji oddawał się w każdej wolnej chwili, czego efektem jest imponująca ilość zdjęć.
Liczący blisko sześć tysięcy fotografii i negatywów dorobek Leona Pary obejmuje lata 1954– 1974. W całości został zakupiony w styczniu 1981 roku przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Skoczowa, które chciało w ten sposób uchronić od rozproszenia wspaniały zbiór, stanowiący ważny materiał ikonograficzny dla miasta i najbliższych okolic. W okresie od grudnia 1985 roku do marca 1987 roku członkowie TMS poświęcali kilka godzin tygodniowo na inwentaryzację zdjęć: układanie, wklejanie i opisywanie niewielkiej wielkości odbitek, tzw. „wglądówek”, które posegregowano według daty wykonania na 9 albumów.
Fotografie wykonane przez Leona Parę ilustrują większość publikacji i opracowań, które dotyczą zarówno historii, jak i współczesnego Skoczowa. Były i są nadal wykorzystywane jako zagadki obrazkowe w różnych konkursach, organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa. Wybrane zdjęcia TMS prezentowało w 1982 oraz 1985 roku w cyklu „Okno na Skoczów”- na wystawach sklepowych w rynku. Natomiast jedyną dużą wystawę monograficzną jego fotografii pt. „Skoczów, który przeminął”, można było zobaczyć od 21 do 25 maja 1986 roku w świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” przy ul. Targowej.
Dzięki pasji Leona Pary Skoczów może się poszczycić unikalnym zbiorem zdjęć, obrazujących, jak wyglądało miasteczko, które najstarsze pokolenie skoczowian pamięta jeszcze z dzieciństwa, a ich potomkowie mogą chociaż w ten sposób poznać.